Tania kultura jest dostępna na wyciągnięcie ręki Kilka sposobów na dostęp do legalnej kultury

Zjedź niżejAby pozostać w zgodzie z prawem i samym sobą w kwestii dóbr kultury bardzo często czeka nas kłótnia z portfelem. Kolejna książka, film w kinie, gra na konsole, nowy komiks. Aby móc pozwolić sobie na wszystkie te rzeczy musimy zarabiać nieco więcej, niż ustawa przewiduje (lub prowadzić młody, obiecujący portal, który chętnie nawiąże współprace). A co jeżeli wystarczy trochę gimnastyki i czasem cierpliwości, aby mieć te wszystkie rzeczy za niewielkie pieniądze? Chcę przedstawić wam listę miejsc, gdzie kultura jest tania i łatwo dostępna, a wystarczy się tylko schylić.

Książki

Już na wstępie muszę zasmucić wielbicieli papierowych książek. Poza oczywistymi aukcjami na portalach ogłoszeniowych oraz antykwariatami, polecam głównie promocje Wydawnictwa Znak. Tradycyjny model sprzedażowy nie idzie w parze z tanimi cenami – koszta magazynowania, dystrybucji i całej infrastruktury niestety odciska piętno na końcowej cenie. Jeśli jednak nie jesteśmy przywiązani do papieru, posiadamy przyzwoity czytnik lub tablet, to stoimy przed kilkoma ciekawymi możliwościami.

Legimi

Biblioteka online to pomysł na miarę nagrody Nobla. Nic dziwnego, że doczekano się go w Polsce. Legimi to dostęp do ponad 20000 ebooków z poziomu aplikacji i to po jednym kliknięciu. Wśród oferty znajdziemy coś dla każdego, od słynnych kryminałów, zajmujących pierwsze miejsca list bestsellerów po najnowszą fantastykę na czymkolwiek chcemy, kończąc. Cena natomiast to 40 zł miesięcznie bez umowy. Za koszt jednej nowej książki otrzymujemy dostęp do całej księgarni, a dodatkowo za 5 złotych miesięcznie otrzymujemy nielimitowany dostęp do audiobooków. Są inne oferty planowe, ale polecam przede wszystkim ofertę nielimitowaną, aby nie zaprzątać sobie głowy ograniczeniami. A jeżeli jesteśmy klientami sieci Play ta cena zmniejsza się do zaledwie 20 złotych.  Myślę, że zachęciłem.

Book Rage

bookrage tania kultura książki za darmo

Polski odpowiednik Humble Bundle (o którym później) zajmujący się przede wszystkim ebookami. Zasada jest prosta – dostajemy od twórców wyselekcjonowane książki, które możemy kupić zwykle w trzech progach, zaczynając od 1 złotego. Sami zatem wybieramy ile warty jest dany pakiet i ile chcemy za niego zapłacić, jednocześnie wspomagając fundacje charytatywne. Ostatnio wprowadzono również nową formułę, która pozwala na zakupienie fizycznych książek. Cały haczyk polega na tym, aby kupić pakiet jak najwcześniej i zapłacić jak najmniej. Jeśli nakład wyczerpie się przed upływem określonego czasu, akcja kończy się sukcesem i wszyscy otrzymują zakupione książki. Jeśli jednak czas upłynie zanim cały nakład się rozejdzie akcja zostaje anulowana, a wszyscy, którzy brali w niej udział, otrzymują zwrot pieniędzy. Warto zatem obserwować ofertę, aby upolować najlepsze kąski i rozszerzać horyzonty.

Upoluj ebooka

tanie książki ebooki za darmo upolujebooka logoJeżeli poprzednie dwie oferty zawiodły i nie znaleźliśmy interesującej nas książki; możemy uciec się do jeszcze jednej opcji i postarać się ebooka upolować. Dzięki stronie upolujebooka możemy na bieżąco śledzić trwające promocje i w odpowiednim momencie wkroczyć z portfelem, nie nadwyrężając go. A jeżeli pragniemy promocji na konkretną książkę wystarczy poprosić o powiadomienie, gdy ta będzie wyprzedawana. Szybko, bezproblemowo i najtaniej jak można.

Muzyka

Tutaj mamy pełen wachlarz możliwości, który jednak ogranicza się do dwóch słów: serwis streamingowy. (Można też używać YouTube, ale po co) Jest ich całkiem sporo i różnica bywa naprawdę niewielka. Spotify, Tidal, Apple Music, Google Play Music, Deezer. Co sami wybierzemy zależy od naszych małych preferencji i upodobań, a każdy serwis prezentuje wysoki poziom. Żyjemy w czasach, gdy uprawianie piractwa w dziedzinie muzyki jest zwyczajnie nieopłacalne. Mozolne pobieranie kolejnych albumów już dawno wyszło z mody. Wystarczy stały dostęp do internetu, co obecnie nie jest problemem, aby cieszyć się milionem utworów bez problemu.

Większość znanych mi osób wybrało Spotify, jednak jako użytkownik wszystkich z wymienionych serwisów jestem w stanie zarekomendować każdy z nich – mają bardzo zbliżoną bibliotekę (może poza Apple Music) i żadna z usług nie posiada już „killerów”, które przechylą szalę zwycięstwa na ich stronę. Polecam popróbować z każdym, używając darmowych miesięcy czy wersji z reklamami, aby wybrać swój ulubiony serwis.

Filmy i seriale

Nie będę wychwalał w tym miejscu Netflixa czy nawet Showmaxa, gdyż prawdopodobnie każdy zna te dwie marki i poznał bardzo dobrze ich ofertę. I choć sam uwielbiam i używam obu, to chciałbym skupić się na mniej znanych serwisach, które posiadają swoje własne cele, niekoniecznie oparte zupełnie na zarobku, ale także na prowadzeniu swoistej misji wśród oglądających. Oto dwa najciekawsze.

Mubi

tania kultura mubi logo filmy
Jeżeli chcemy odkrywać zupełnie nowe horyzonty w kinie, poznawać filmy z całego świata oraz delektować się najlepszym wyborem kinematografii, to Mubi jest najlepszym wyborem. Pozwala nam na niesamowitą podróż dookoła świata, gdzie codziennie otrzymujemy nową perełkę – od Japonii po Argentyne, kultowe, klasyczne, niezależne oraz wielokrotnie nagradzane. Zasady nieco inne niż w tradycyjnych serwisach streamingowych, bowiem mamy zaledwie 30 dni na obejrzenie danego filmu. Po tym czasie konkretne dzieło znika, a na jego miejsce pojawia się następne. Dostępne w Polsce bez problemu wraz z aplikacją na PS4 za 20 złotych miesięcznie. Co ciekawe projekt ten jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

Ninateka

tania kultura ninateka logo za darmo

Mój personalny ulubieniec, mały Mesjasz dzisiejszego świata. Typ materiałów tam prezentowanych nie jest jednak łatwy i przeznaczony dla każdego, strona bowiem kierowana jest przede wszystkim dla fanów teatru, koncertów lub słuchowisk. Niemniej uwielbiam co jakiś czas zanurzyć się w tym cudownym świecie teatru i wyrafinowania. Polecam przede wszystkim bardzo udany serial TVP Artyści oraz słuchowiska, które niejednokrotnie zamiast pomóc mi zasnąć zabierały mi sen z powiek swoją magią radiowego show. Wystarczy jeszcze tylko wspomnieć, że to jest to serwis całkowicie darmowy.

Gry

Ceny gier premierowych urosły do sporych sum, oscylując około 200 zł na jakąkolwiek platformę, a wyprzedaże na platformie Steam od dłuższego czasu nie mają nic fascynującego do zaoferowania. Gracze jednak mają się bardzo dobrze, używając każdego dostępnego narzędzia do legalnego grania. Oto dwa z nich.

Łowcy Gier + Bazar

tania kultura gry za darmo łowcygier logoNajlepsza strona prezentująca promocje gier na wszystkich możliwych legalnych serwisach i platformach wzdłuż i wszerz całego internetu. Niesamowicie szybkie aktualizacje kolejnych promocji już nigdy nie pozwoli wam na ominięcie jakiejkolwiek oferty. Do tego społeczność, której komentarze niejednokrotnie pomogły w wyborze i problemach – muszę przyznać, że jest to jedyne miejsce w internecie, gdzie czytam niemal wszystkie komentarze.  Do tego niedawno otwarty bazar, który pozwala na sprzedaż i kupno gier za niewielkie pieniądze. Elementarz każdego gracza.

Humble Bundle

tania kultura gry za darmo Zaczęło się bardzo niewinnie od kilku gier niezależnych sprzedawanych w systemie Płać ile chcesz. Kilkadziesiąt milionów później otrzymujemy pełnoprawny portal sprzedażowy z znakomitymi promocjami, gdzie swoje paczki prezentowali najwięksi branży; jak Codemaster, Deep Silver, Ubisoft czy Electronic Arts. Dziś jednak Humble Bundle to nie tylko tanie paczki gier – obecnie na stronie możemy w okazyjnej cenie upolować zestawy e-booków, programów, komiksów czy muzyki. Przy okazji możemy wspomóc fundacje charytatywne. Stale wracam na zakupy od 2011 roku.

Wystarczy trochę chęci, a legalna kultura sama wpada nam w ręce bez jednoczesnego bankructwa. Możemy wybrać kilka z rozwiązań, możemy użyć wszystkich. Żyjemy w wspaniałych czasach, gdzie dostęp do wspaniałych dzieł twórczości jest na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu. Powinniśmy się tym cieszyć i używać jak najczęściej! What a time to be alive.