Podsumowanie: Najlepsze filmy w 2017 roku

Zjedź niżej

Rok 2017 był dla mnie przede wszystkim rokiem serialowym, niemniej jednak znalazło się kilka pozycji, które totalnie kupiły moje serce i do których jeszcze nie raz powrócę. Lista jest jak najbardziej subiektywna i jedynie próbą selekcji paru filmów, które zrobiły na nas wrażenie w tym roku. Nie należy jej brać jako jedyna prawda objawiona. Oto najlepsze filmy 2017 – kolejność przypadkowa.

It – TO

najlepsze filmy 2017

Jako wielka fanka serialu z 1990 roku, byłam od początku bardzo sceptycznie nastawiona do nowej filmowej adaptacji prozy Kinga. Dodatkowo moje obawy potęgował fakt, iż przenoszenie książek mistrza grozy tak na mały, jak i duży ekran nie zawsze okazywało się dobrym posunięciem. Niemniej jednak nowe „TO” kupiło mnie klimatem rodem z lat ’80, świetną obsadą i cudowną wręcz kreacją Billa Skarsgarda. Już nie mogę doczekać się kolejnej części.

Pełna nasza recenzja dostępna pod linkiem.

Kong: Wyspa Czaszki

najlepsze filmy 2017

Tak naprawdę, nie spodziewałam się niczego specjalnego po tej produkcji i miło się zaskoczyłam. To powrót, który jest nie tylko efektowny, ale również zupełnie inny od tego, co do tej pory widzieliśmy. Najbardziej zachwyca warstwa wizualna, klimat oraz zdjęcia, które przywołują na myśl „Czas Apokalipsy”. Co prawda sama historia jest prosta jak drut, a bohaterowie mają osobowość kartki papieru, niemniej jednak przygoda, którą przeżywamy, sprawia, że to wszystko okazuje się być nieważne. Film daje jednak niesamowitą frajdę, nie tylko wielbicielom monster movies.

Baby Driver

najlepsze filmy 2017

Kocham wszystkie produkcje Edgara Wrighta, więc nikogo nie powinno dziwić, że jego najnowszy film znalazł się na mojej liście. Warto zaznaczyć, że to twór, który wymyka się wszelkiego rodzaju klasyfikacjom gatunkowym. Bohaterowie są intrygujący, sceny akcji zapierają dech w piersi, a na całą historię patrzymy przez pryzmat piosenek. Jak dla mnie absolutne 9/10 pod każdym względem.

Pełna nasza recenzja dostępna pod linkiem.

Manchester by the Sea

najlepsze filmy 2017

Spotkałam się z opiniami, że to jest tak naprawdę film o niczym… i jest w tym dużo prawdy. Akcja bowiem stoi w miejscu i jest tak przejmująca, że kilka razy łapałam się na tym, że prawie się popłakałam. Jak dla mnie kino najwyższej klasy. Dodatkowo aktorzy, których traktowałam w kategorii podrzędnych stanęli na wysokości zadania i ich brak dialogów to popis najwyżej klasy aktorstwa.

Kłamstwo

najlepsze filmy 2017

Kłamstwo to dla mnie największe zaskoczenie tego roku. Od samego początku byłam ciekawa, w jaki sposób reżyser wybrnie z próby przedstawienia historii, która toczy się wyłącznie na sali sądowej i muszę przyznać, że poradził sobie bez zarzutu. Mamy do czynienia z kinem, które skupia się nie tylko na słowie, ale również intelektualnych potyczkach pomiędzy bohaterami. To w głównej mierze proste rozwiązania, które przekładają się na niezwykle wciągającą i intrygującą historię. Czasami jednak warto jest walczyć o prawdę i własne przekonania.

It comes at night

najlepsze filmy 2017

Kolejne zaskoczenie, które skupia się nie tylko na ludzkiej naturze, ale i kwestiach moralności czy sumienia. To produkcja rzucająca nam w twarz przerażającymi wizjami, które na długo pozostaną w odmętach naszej podświadomości. Finał poniewiera widzem i zabiera go w podróż pełną koszmarów, którą jak najszybciej chcemy zakończyć.

Jim & Andy: The Great Beyond

najlepsze filmy 2017

Andy Kaufman był dla mnie idolem, odkąd sięgam pamięcią. Po dzień dzisiejszy zachwycam się tym dadaistycznym geniuszem, który niestety odszedł zbyt szybko. Jim Carrey to z kolei wybitny aktor komediowy i dramatyczny, któremu nie udało się jednak wygrać z chorobą, co świetnie widać w dokumencie dotyczącym kręcenia „Człowieka z księżyca”. Z jednej strony jest on niezwykle fascynujący i intrygujący, podczas, gdy z drugiej jest dość niepokojący. Całość idealnie wpisuje się nie tylko w twórczość samego Kaufmana, ale również w drogę, którą po dzień dzisiejszy kroczy aktor. Jest więc miejsce na łzy, śmiech i totalny irracjonalizm. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów twórczości Tony’ego Cliftona.

Vouyer

najlepsze filmy 2017

Kolejny dokument z listy skupia się na niezwykłej historii człowieka, który przez większość swojego życia podglądał hotelowych gości. Do tego opowiedziana ona została przez wybitnego dziennikarza – Gay’a Talese. Istotne jest, że mamy do czynienia z sytuacją, kiedy nie wiemy tak naprawdę miała ona miejsce. Co jest prawdą, a co wytworem umysłu człowieka, który pragnie: sławy, pieniędzy, zainteresowania? Całość ogląda się z zapartym tchem, z nadzieją, że całość przybliży nas choć trochę do prawdy, choć wiemy, że tak się nigdy nie stanie.

Fanatyk

najlepsze filmy 2017

„Mój ojciec jest fanatykiem wędkarstwa….” Tak zaczynają się słowa słynnej już pasty. Kiedy usłyszałam, że powstanie na jej podstawie film i zagra w nim nie kto inny, jak Piotr Cyrwus odliczałam dni do premiery. I nie zawiodłam się. Całość jest świetnie napisania, zagrana i wyreżyserowana. To najlepiej spędzone pół godziny przed ekranem komputera.

Icarus

najlepsze filmy 2017

Dokument, który początkowo zapowiadał się jako mało ciekawa historia okazał się być dla mnie istnym objawieniem, skupiając się na kwestii rosyjskiego dopingu w sporcie. Interesujące jest, że całość wychodzi od eksperymentu, by skończyć się jako geopolityczny thriller z prawdziwymi aresztowaniami i morderstwami w tle. Jeżeli ktoś chce zobaczyć w jaki sposób ludzie oszukują w sporcie oraz jakie są powody tego, że robią to nieustannie, to Icarus otwiera oczy, jak nigdy dotąd.