Prawdziwe zbrodnie i bohaterowie w American Horror Story Inspiracje twórców, które miały miejsce

Zjedź niżej

Ponieważ nowy sezon American Horror Story: Cult zbliża się wielkimi krokami, warto przypomnieć sobie inspirację z jakich korzystał twórca – Ryan Murphy, by wykreować swój tajemniczy i mroczny świat na przestrzeni sześciu sezonów. Oto lista morderstw, porwań i innych dziwactw, które zostały uwzględnione w fabule AHS w minionych latach. American Horror Story prawdziwe historie.1. Seria zabójstw Richarda Speck’a (Sezon 1: Murder House)

W drugim odcinku serii mamy do czynienia z retrospekcją inspirowaną prawdziwym seryjnym mordercą – Richardem Speckiem. Sekwencja pokazuje mężczyznę, który wchodzi do domu pełnego kobiet – pielęgniarek, a potem je morduje. W 1966 roku Speck włamał się do domku w Chicago, gdzie mieszkało dziewięć studentek pielęgniarstwa. Związał je wszystkie przy pomocy prześcieradeł, a następnie zaprowadził osiem z nich do oddzielnych pokoi, gdzie zadźgał je lub udusił. Dziewiąta młoda kobieta, Corazon Amurao, przeżyła, gdyż ukryła się pod łóżkiem, a jej zeznania pogrążyły mordercę. W 1991 r. został aresztowany, skazany. Zmarł w więzieniu.

2. Czarna Dalia (Sezon 1: Murder House)

Również w pierwszym sezonie ujawniono, że jednym z gości w tytułowym domu była Elizabeth Short, znana lepiej jako Czarna Dalia. Chociaż AHS sugeruje, że przerażający dentysta zgwałcił aspirującą młodą aktorkę, a potem pozwolił duchowi ją okaleczyć, to zabójca Short po dzień dzisiejszy nie został ujęty. Matka i jej dziecko natknęły się na jej ciało, które zostało nie tylko przecięte na pół, ale i opróżnione z krwi, 15 stycznia 1947 r. o poranku. Jej śmierć stała się sensacją medialną, a gazety szybko nazwały ją Czarną Dalią. Ponieważ cięcia na ciele wskazywały na mordercę z umiejętnościami chirurgicznymi policja zaczęła szukać lekarzy. Nigdy nie zidentyfikowali winowajcy, ale ludzie do dnia dzisiejszego wciąż wskazują podejrzanych. W 2014 roku emerytowany detektyw Steve Hodel wykazywał, że jego ojciec był zabójcą.

American Horror Story prawdziwe historie

3. Thaddeus – dziecko Lindbergów (Sezon 1: Murder House)

1 marca 1932 roku z domu Charlesa Lindbergha – jednego z pionierów lotnictwa – porwano dziecko. Wydarzenie to stało się sensacją narodową: doniosły o nim wszystkie gazety i programy. 12 maja 1932 r. przypadkowo odnaleziono syna Lindbergów, niestety było już za późno – chłopiec od dawna nie żył. Jak się okazało ciało znajdowało się w odległości 200 metrów od domu zrozpaczonych rodziców. Zwłoki dziecka były w strasznym stanie (częściowo zjedzone przez dzikie zwierzęta i zniekształcone). Obdukcja wykazała, że przyczyną śmierci było silne uderzenie w głowę zadane prawdopodobnie już w dniu porwania.

4. Porwanie Barney’a i Betty Hill (Sezon 2: Asylum)

Producent serialu – Tim Minear, w drugim sezonie skupił się na wątku porwania przez kosmitów, inspirując się sprawą Barney’a i Betty Hill. Para międzyrasowa – podobnie jak bohaterowie Kit i Alma Walker – twierdziła, że w roku 1961 została porwana przez kosmitów. Podobno wracając z wakacji w Montrealu zobaczyli światło, które okazało się dużym statkiem kosmicznym. Ostatnią rzeczą jaką zapamiętali byli humanoidalni kosmici, po czym zapadła ciemność. Hillowie obudzili się dwie godziny później, mając na sobie podarte ubrania i nie wiedząc co się stało. Wspomnienia wróciły dopiero po terapii przy pomocy hipnozy, a ich dziwna opowieść stała się podstawą książki – The Interrupted Journey, a także filmu z 1975 roku – UFO Incident z Jamesem Earlem Jonesem i Estelle Parsons.

American Horror Story prawdziwe historie

5. Dr. Oliver Thredson – Ed Gein (Sezon 2: Asylum)

W drugim sezonie reporterka Lana Winters zostaje uprowadzona przez obłąkanego mordercę – dr Olivera Thredsona. Zabija on, a następnie skalpuje swoje ofiary, przekształcając je w meble lub używa ich skóry i zębów, aby zbudować maskę Krwawej Twarzy (Bloody Face). Postać Thredsona stanowi odbicie słynnego zabójcy Eda Geina, który również zainspirował, takie fikcyjne postacie jak: Buffalo Bill z Milczenia owiec i Leatherface z Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną. Kiedy policja przeszukała w 1957 roku posiadłość Geina, znaleźli wśród niezliczonych okropności maski wykonane z ludzkich twarzy i meble zrobione z części ciała, w tym skóry i czaszek. Udowodniono mu jednak tylko dwa morderstwa.

Hej! Skoro już tu jesteś, może polubisz nas na Facebooku? Dasz nam przez to znać, że podoba Ci się to, co u nas znajdziesz. Śmiało, klikaj.

6. Grace Bertrand – Lizzie Borden (Sezon 2: Asylum)

W drugim sezonie Grace Bertrand zostaje pacjentką Briarcliff, po tym jak zamordowała swojego ojca i macochę przy pomocy toporu. Jej postać była wzorowana na słynnej Lizzie Borden, prawdziwej kobiety, która została oskarżona o morderstwo swojego ojca i macochy.

American Horror Story prawdziwe historie

7. Poddasze horroru Delphine LaLaurie (Sezon 3: Coven)

Kathy Bates zadebiutowała w trzecim sezonie jako Delphine LaLaurie, dziewiętnastowieczna morderczyni z Nowego Orleanu. To nie był w najmniejszym stopniu wymysł stacji FX: LaLaurie była potworną postacią, która na dobre zagościła w folklorze. Choć sama przedstawiała siebie jako hojnego gospodarza, za zamkniętymi drzwiami była oprawcą swoich niewolników. Wielu podejrzewało, że celowo ich głodzi, a plotki o jej wyczynach krążyły od dłuższego czasu. Wszystko zmieniło się, gdy LaLaurie ścigała 12-letnią niewolnicę, aż do krawędzi dachu, chcąc ukarać ją za niewłaściwe wycieranie włosów. Dziewczyna umarła, a jej pani porzuciła ciało w dole. Pomimo publicznego potępienia, tak naprawdę nie poniosła za to żadnej kary, aż do momentu, kiedy jej kucharka celowo podpaliła rezydencję. Kiedy sąsiedzi zdali sobie sprawę, że LaLaurie nie ma zamiaru pozwolić niewolnikom uciec, weszli na poddasze, aby ich ratować. Tam znaleźli kilku martwych niewolników przykutych do ścian. Inni żyli, ale byli okaleczeni lub rozczłonkowani. Wiadra z ich narządami oraz częściami ciała rozrzucone były po podłodze. LaLaurie na pewno zostałaby zamordowana przez rozwścieczony tłum, gdyby nie uciekła z miasta.

8. Morderca z siekierą z Nowego Orleanu (Sezon 3: Coven)

Inny morderca z Nowego Orleanu również pojawił się w trzecim sezonie serii. Był to tak zwany morderca z siekierą. Anonimowy zabójca terroryzował miasto w latach 1918-1919, włamując się do domów i zabijając mieszkańców przy pomocy siekiery. W marcu 1919 roku napisał do The Times – Picayune, grożąc nowym atakiem. Niemniej jednak obiecał oszczędzić domy, w których tej nocy będzie grany jazz, jego ulubiona muzyka. W tamtym momencie nikt nie został zabity, ale sporadyczne ataki trwały aż do października. Motyw i tożsamość mordercy nigdy nie zostały ustalone. Jest znany przede wszystkim ze swojego szczególnego listu do redaktora, który został odtworzony pieczołowicie w American Horror Story.

American Horror Story prawdziwe historie

9. John Wayne Gacy, morderca-klaun (Sezon 4: Freak Show)

Przestępstwa Johna Wayne’a Gacy zostały uwzględnione w ramach dwóch serii. Pierwszy raz pojawia się on w AHS: Freak Show, gdzie stanowił inspirację dla postaci klauna Twisty’ego, który porywa, a następnie zabija swoje ofiary. Po raz drugi pojawia się w AHS: Hotel, gdzie ten sam aktor, który wcielał się w Twisty’ego (John Carroll Lynch), wrócił jako Gacy na Diabelską Noc – specjalny Halloweenowy odcinek z udziałem innych znanych seryjnych morderców, w tym Aileen Wuornos i Jeffrey Dahmer’a. Łatwo zauważyć, dlaczego AHS wykorzystywał postać Gacy’ego aż dwa razy, biorąc pod uwagę jego historię. Od 1972 r. do 1978 r. zaatakował i zamordował co najmniej 33 nastoletnich chłopców. Kiedy nie mordował występował jako Pogo Klaun na przyjęciach urodzinowych dla dzieci. Po tym, jak policja odkryła masowe groby na terenie jego posiadłości, Gacy został postawiony przed sądem i skazany na śmierć przy pomocy śmiertelnego zastrzyku w 1994 roku.

10. Hotel Cecil (Sezon 5: Hotel)

Dla jednch to może być hotel Cortez, ale wszyscy doskonale wiedzą, że w centrum piątego sezonu American Horror Story znajduje się Hotel Cecil z Los Angeles. W ciągu niemal stuletniej historii Cecil zdobył niesławną reputację – głównie dlatego, że ludzie, którzy tam pozostają, umierają lub zabijają innych. Murphy powiedział, że inspiracja dla piątego sezonu pochodziła z filmiku. Pokazywał dziewczynę, która wsiadała do windy w hotelu, który podobno był nawiedzony i nigdy więcej jej nie widziano. Jest to bezpośrednia wskazówka do sprawy Elisy Lam, kanadyjskiej studentki, która została znaleziona martwa w zbiorniku wodnym Hotelu Cecil. Jej dziwne ujęcia na windzie zostały później upublicznione. Cecil był także ulubionym miejscem seryjnych morderców, takich jak Richard Ramirez (Nocny Stalker), który również pojawia się w tym sezonie. Kilka kobiet, które zameldowały się w hotelu później wyskoczyło z okna, zabijając się. Pogłoski mówią, że jest to jedno z ostatnich miejsc, gdzie widziano Czarną Dalię żywą. Aby dowiedzieć się więcej o sprawie Elisy Lam polecam sprawdźcić filmik autorstwa NRGeeka.

11. James Patrick March – H.H. Holmes (Sezon 5: Hotel)

W sezonie piątym dowiadujemy się, że nawiedzony hotel Cortez w Los Angeles został założony przez człowieka o imieniu James Patrick March, który wykorzystał go, aby ukryć dowody swoich morderczych zbrodni. March oraz jego hotel Cortez opierają się na seryjnym mordercy H.H Holmes’ie i jego śmiercionośnym World’s Fair Hotel w Chicago, który stał się znany jako Murder Castle. Podobnie jak fikcyjny March, Holmes wykorzystał swój hotel nie tylko do popełnienia morderstwach, ale i ukrywaniu dowodów.

12. Miranda and Bridget Jane – Gwen Graham and Cathy Wood (Sezon 6: Roanoke)

W szóstym sezonie AHS, wśród wielu przerażających rzeczy, w domu Matta i Shelby znajdują się duchy dwóch pielęgniarek, Mirandy i Bridget Jane, które zmordowały starszych ludzi pod pozorem prowadzonego przez nich domu opieki. Te fikcyjne pielęgniarki oparte są na prawdziwym duecie Gwen Graham i Cathy Wood. W latach osiemdziesiątych znalazły się na pierwszych stronach gazet za sprawą zabicia pięciu kobiet, pracując jako opiekunki w domu opieki w Michigan. Podobnie jak postacie Mirandy i Bridget, Graham i Wood próbowali zamienić swoje morderstwa w grę, tworząc z inicjałów swoich ofiar słowo MURDER (morderstwo).

13. Roanoke (Sezon 6: Roanoke)

Roanoke była pierwszą angielską kolonią w Ameryce. W 1587 r. Kolonista John White opuścił ją, aby zabrać jedzenie i potrzebne rzeczy z Anglii. Kiedy wrócił cztery lata później, kolonia, która kiedyś miała 100 mieszkańców, w tym córka White’a i jego wnuczka, zniknęły całkowicie. Jedyną wskazówką było słowo wyryte w drzewo: Croatoan. Z powodu tego tajemniczego zniknięcia, Roanoke jest powszechnie nazywane Zagubioną Kolonią.